İşin Mutfağından

21.02.2017 | Ayhan ARTAR

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Artısını Kaybetti (Dünya Gazetesi)

Benim için sürpriz bir yazı idi. Yazıdan İstanbul’da Akatlar üzerinde bir resim galerisine giderken haberim olmuştu. Yazıyı benim yazdırdığım şeklinde o zamanın Milli Prodüktivite Merkezi üst yöneticileri tarafından haksız itham ile karşı karşıya kalmıştım. Eşimin tayini konusunda o zamanki Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) yöneticileri uzun süreli sıkıntı oluşturdular. Böyle bir yazı ısmarlama yazdırılabilir mi? Takdir sizindir?

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Karadeniz Bölge Müdürü Sayın Ayhan Artar, kurumdan ayrıldı. Daha doğrusunu söylemek gerekirse, ayrılmak zorunda kaldı, Tüm artılarına, üretkenliğine ve yoğun iş temposuna rağmen.

“Neden? Niçin?” diye hiç sormaya gerek yok. Ayhan Artar, Trabzon’a geldiği günden, geçen 6 yıllık süreçte çok çalıştı. Dur durak bilmedi. Sürekli üretti, sürekli koşturdu. Onun temposuna hayran kalmayan ve hayret etmeyen yoktu. İnanılmaz bir çalışma temposu içindeydi. Bir insanın, çalıştığı kurumuna karşı yapabileceğinin fazlasını ancak bu kadarla yapabilirdi.

Aldığı eğitim, kurumuna karşı duyduğu sorumluluk ve kişiliğinden kaynaklanan yoğun işkolik bir isimdi. Trabzon’a ve bölgeye büyük emeği ve katkıları oldu. MPM, böylesi bir değeri nasıl kaybeder, nasıl gözden çıkartır, doğrusu anlamak mümkün değil. “Aslına rücu” etti demek belki de daha doğru olacak. Zira, Ayhan Artar, yaptıklarıyla bu kuruma fazla geliyordu.

Trabzon ve Karadeniz bölgesi profesyonel çalışma ruhunu somut olarak Sayın Artar’da gördü. Samsun’dan Artvin’e kadar ilişki içinde bulunduğu her kurum ve kuruluş ile kişilere sorulmasını isterim. Hatta biraz daha ileri giderek, MPM’nin içinde bir kişi hariç bütün yetkili isimlere sorulsun. Gönderdikleri ve yaptıkları ortada. Raporlan incelensin, okunsun. Gerçi bu saatten sonra değişen hiçbir şey olmaz ama Trabzon ile MPM çok şey kaybetti.

Bence MPM büyük bir artısını kaybetti. Görünen o ki, MPM çok çalışan yerine, oturanları daha çok tutuyor! Mikro çalışanlardan rahatsızlık duyup, makro çalışanlara prim veriyor! Verimlilik kültürünü oluşturmak ve işletmelerde verimlilik bilincini yerleştirmek gibi önemli bir işlevi üstlenen MPM, maalesef kendi elindeki ve kendi içindeki tuzağın farkında değil! Kurum öncelikle kendi içinde bir verimlilik sınavından geçmeli diye düşünüyorum! Kendine faydası olmayanların ya da oturduğu koltuktan korkanların topluma verebileceği hiçbir şey olamaz. Çağdaşlaşma ve gelişme yolunda önder diye kabul ettiğimiz MPM, bazı ihtiras sahiplerinin işgaline uğramış durumda. Sanırım bu ince ayrıntı, değer verdiğimiz bu kurumda detaylandırılacaktır.

Merkeziyetçiliğin Anadolu gerçeğine bakışını iyi biliyoruz. Evet, Anadolu güç ve zordur. Bilgiye, ilgiye ve profesyonelliğe açtır. Ama kuyudan çekilen suyun kıymetini de iyi bilir.

Anadolu’nun MPM’ye ihtiyacı vay, ama Sayın Artar gibilere. Masa başında o klasik kamu maskesini takanlara değil, hedef kitle içinde çalışanlara. Kendine rakip görüp, gelecekte kariyerine sahip çıkamayacağını sanan hasbelkader yönlendirici, fikir fakiri olanlarla hiç değil.

 

Selahattin GURBETLİ
21 Mart 2000, Dünya Gazetesi

Ayhan ARTAR, çalışma yaşamı boyunca kurumsal gelişim ve büyüme altında stratejik planlama ve kontrol, iş geliştirme ve basitleştirme, verimlilik ölçümü ve performans yönetimi, eğitim ve gelişim; maliyetlendirme ve fiyatlandırma uygulamaları konularında hizmet vermiştir.

Çalışma konularında basılmış uygulamalı eserleri ve makaleleri bulunmaktadır.